Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Rybitwa rzeczna (Sterna hirundo)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: rybitwy (Sternidae)
gatunek: Rybitwa rzeczna (Sterna hirundo)
Charakterystyka/ morfologia
Większa od kosa. Charakteryzuje się wydłużoną i smukłą sylwetką. Ma rozwidlony ogon, a zewnętrzne sterówki są cienkie i znacznie dłuższe od pozostałych. Długie, wąskie skrzydła są zaostrzone na końcach. Wiosna i latem ptaki dorosłe mają czarny wierzch głowy, jasnopopielate skrzydła i grzbiet, biały spód ogon, oraz czerwone nogi i dziób którego końcówka jest czarna. Przez pozostałą część roku mają jasne czoło, czarny dziób, oraz czarny przedni brzeg skrzydła. Młode wyglądają podobnie jak ptaki w szacie spoczynkowej lecz mają pomarańczowa nasadę dzioba i brązowawe zabarwienie wierzchu ciała. Żyje w skupiskach. Często odpoczywa na brzegu lub na przedmiotach wystających z wody. Bardzo zręcznie lata. Jednym uderzeniem skrzydeł potrafi wzbić się w powietrze i łatwo zmienia kierunek lotu. Długość ciała 32 - 37 cm, rozpiętość skrzydeł 72 - 84 cm, waga 80 - 175 g. Wędrowna, pokonuje olbrzymie dystanse podczas migracji. U nas od kwietnia do października.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Spotkać ja można nad jeziorami i większymi rzekami na nizinach , pospolita wzdłuż wybrzeża Bałtyku, na terenach błotnistych i płytkich wodach z wysepkami. Żywi się rybami i wodnymi bezkręgowcami za którymi nurkuje, całkowicie zanurzając się pod powierzchnią wody i owadami, które chwyta w locie. Potrafi zawisać w powietrzu a następnie pikować ku powierzchni wody.
Rozwój osobniczy
Gniazduje po raz pierwszy w wieku 3 – 4 lat i wyprowadza jeden lęg w roku. To ptak towarzyski, gniazduje w koloniach na piasku w pobliżu wody. Łączenie się par poprzedzają skomplikowane toki. Rybitwy wznoszą się w powietrze, spadają gwałtownie, ofiarowują sobie małe rybki, gromadzą symboliczny materiał na gniazdo, wygrzebują jamki, spacerują wszystkie kołem z zadartymi ogonami i lekko rozwiniętymi skrzydłami. W płytki dołek na gołej ziemi lub wśród niskiej roślinności samica składa 2 do 4 brązowo – żółto – oliwkowych jaj pokrytych ciemnymi plamami. Wysiadywanie trwa od 21 do 22 dni. Młode przychodzą na świat jedno po drugim i przez pierwsze dni życia zostają pod stałą opieką obojga rodziców. Zdolność do lotu uzyskują po 3- 4 tygodniach. Dorosłe karmią je nawet do 3 tygodni po tym, jak staną się lotne. W końcu lipca lub w sierpniu ptaki porzucają kolonie.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej.
Przygotowała: Wanda Kula